Sosial media fenomenlərinin "ipini yığacaq" yeni qanun hazırlayıb
İspaniya Ədliyyə Nazirliyi sosial media və rəqəmsal platformalarda saxta xəbərlərə qarşı mübarizə aparmaq məqsədiylə yeni qanun layihəsi hazırlayıb.
Mia.az xarici mətbuata istiandla xəbər verir ki, yeni qanun yalan və ya çaşdırıcı məlumatların ictimaiyyət tərəfindən korreksiyasını tələb edir.
Ədliyyə Nazirliyindən verilən məlumata görə, qanun layihəsi sosial media fenomenlərinin yaranmış fürsətdən istidfaədə edərək kütləni yanlış məlumatlıandırması, dezinformasiya yaymaları və sair davranışlarının qarşısını alacaq.
Qanunla bağl ispaniyalı jurnalistləər danışan ədliyyə nazir Feliks Bolanos deyib ki, qanun qəbul olunandan sonra sosial media fenomenləri daha sosial mediada istədikləöri kimi "at oynada" bilməyəcək: "Biz saxta xəbərlər və dezinformasiya yayanların işini çətinləşdiririk. Bu, demokratiya üçün yaxşı xəbərdir".
Qeyd edək ki, saxta mal və məhsul reklamlarından gileylənən İstehlakçı Hüquqları Assosiasiyası FACUA yeni qanunu alqışlayıb: "Bu qanun hım də saxta məhsul reklamlarını aparanların qarşısını kəsəcək".
Xatırladaq ki, Qanun layihəsi parlamentdə təsdiqləndikdən sonra qüvvəyə minəcək.