Ursula fon der Leyen növbəti dəfə Aİ Komissiyasının sədri seçilib - 401 deputat "hə", 284-ü isə "yox" dedi
Bu gün Ursula fon der Leyen Avropa Parlamentində (AP) etimad səsverməsi aldı və o, daha bir müddətə Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının sədri oldu.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, AP-nin ən böyük qrupu olan Avropa Xalq Partiyası (APP) tərəfindən namizədliyi irəli sürülən və 6-9 iyun tarixlərində keçirilən seçkilərdən sonra Aİ liderləri tərəfindən AP-yə tövsiyə edilən Von der Leyen Baş Assambleyada keçirilən səsvermədə deputatlardan 401-nin “hə” səsini qazanıb. Onun əleyhinə isə 284 deputat səs verib, 15-i isə bitərəf qalıb.
Bununla da Von der Leyen 2019-cu ildən tutduğu Aİ Komissiyasının sədri vəzifəsini daha 5 il davam etdirmək hüququ qazanıb.
Ursula von der Leyen kimdir?
İkinci dəfə Aİ Komissiyasının sədri təyin olunan Von der Leyen 1958-ci il oktyabrın 8-də Belçikada anadan olub.
Alman ailəsində anadan olan Leyenin atası Ernst Albrext Aİ-nin ilk təyin olunan rəsmilərindən biri və Aşağı Saksoniyann rəhbəri olub.
Siyasəti ailəsində yetişən Leyen universitet həyatına iqtisadiyyat sahəsində başlasa da, 1987-ci ildə Hannover Tibb Fakültəsini bitirib.
Siyasi karyerası 1990-cı ildə Alman Xristian Demokratik İttifaqı Partiyasına üzv olmaqla başlayıb. O, Aşağı Saksoniya Parlamentinin üzvü və əyalət hökumətində müxtəlif nazir vəzifələrində çalışıb.
Von der Leyen federal hökumətdə iştirak etməyə 2005-ci ildə o vaxtkı baş nazir Angela Merkelin kabinetində Ailə, Yaşlılar, Qadınlar və Gənclər naziri təyin edildikdən sonra başlayıb.
2009-2013-cü illər arasında Əmək və Sosial Məsələlər Naziri vəzifəsində çalışmış fon der Leyen 2013-cü ildə Almaniyanın ilk qadın Müdafiə Naziri olub. Təcrübəli siyasətçi 1 dekabr 2019-cu ildə Avropa Parlamenti və Aİ liderlərinin əksəriyyətinin dəstəyi ilə Komissiya sədri seçilib.