Deyirlər, məlum erməni ideyaçısı Zori Balayan "Ruhumuzun dirçəlişi" adlı bir kitab yazıb.
Burda ermənilərin Xocalıda törətdikləri soyqırım hadisələrini təsvir edilir: "Biz Xaçaturla Xocalıda ələ keçirdiyimiz evə girərkən əsgərlərimiz 13 yaşlı bir türk uşağını pəncərəyə mismarlamışdılar. Türk uşağı çox səs-küy salmasın deyə Xaçatur uşağın anasının kəsilmiş döşünü onun ağzına soxdu. Daha sonra 13 yaşındakı türkün başından, sinəsindən və qarnından dərisini soydum. Saata baxdım, türk uşağı 7 dəqiqə sonra qan itirərək dünyasını dəyişdi”...
Deyirəm, Zori Balayan əclafın biridir, Ermənistan – Azərbaycan münaqişəsin alovlandırmış məlum “Ocaq” kitabının müəllifidir, bizim düşmənimizdir. Amma bu adam 3 dəfə - Parisdə, Nyu Yorkda və Moskbada Mətbuat konfransları keçirib və "Ruhumuzun dirçəlişi" məsələsinə aydınlıq gətirib: "Mən ürəyindən açıq əməliyyat keçirmiş adamam, mənim Xocalıda nə işim var? Mən nəinki bu alçaq, qandonduran fikirləri yazmamışam, hətta "Ruhumuzun Dirçəlişi" adlı kitab buraxmamışam".
Hər dəfə də əlavə edib ki, "kim bu kitabdan tapıb mənə 1 dənə bağışlasa, mən ona 1 milyon dollar mükafat verməyə hazıram".
Yeri gəlmişkən, mətbuat konfransının Moskva versiyası Yotubda olmalıdır...
Mən niyə bunları yazıram?!
- Zori Balyan yazıçıdır, alimdir, danyada tanınmış, təxminən bizim Rüstəm İbrahimbəyov səviyyəli adamdır. Onunla yalanla, böhtanla mübarizə etmək, nə isə sübut etmək mümkün deyil. Əksinə, bunlar bizim əleyhimizə işləyir, adam imkanlıdır, pis-yaxşı tanınır, dünya paytaxtlarında mətbuat konfransları keçirir. Deyir “baxın, türkün mahiyyəti budur, yalandır, böhtandır, məni şərləyirlər, biabır etmək istəyirlər”.
Düşünürəm ki, əsası olmayan bu cür kampaniyalara son vermək, Zori Balayanı Ermənistan – Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin müəllifi kimi dünyaya təqdim etmək lazımdır. Bu adam 10 minlərlə azərinin və bir o qədər də erməninin ölümündə günahkardır. Zori Balayanın yaradıcılığında, məlum“Ocaq” kitabında o qədər yalan, böhtan var ki... Olanları qoyub, olmayan "Ruhumuzun dirçəlişi"nin dalınca düşmək kimə və nəyə lazımdır?!