İran XİN: "ABŞ-dan mesaj aldıq..."
"ABŞ-dan Qəzzada böhranın yayılmasını istəmədikləri mesajları aldıq".
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu sözləri İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian Əl-Cəzirə televiziyasına müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə,İsveçrə vasitəsilə ABŞ-dan Qəzza böhranının yayılmasını istəmədikləri barədə mesajlar alıblar: "Hazırda Qəzzada müvəqqəti atəşkəs anlaşması qüvvədədir. Bu, daimi olmalıdır. Yəni, müvəqqəti atəşkəs daimi atəşkəsə çevrilməlidir, əks halda bölgə yeni şərtlərlə üzləşəcək. Sionist rejim və amerikalılar bu müharibə cinayətlərini dayandırmamağın ağır nəticələri ilə üzləşəcəklər".
Qəzzadakı vəziyyətlə bağlı vasitəçilər vasitəsi ilə ABŞ-la əlaqə saxladıqlarını ifadə edən Abdullahiyan bildirib ki, son 6 həftədə ABŞ-dan diplomatik kanallar, xüsusilə də İsveçrənin Tehrandakı səfirliyi vasitəsilə təmaslar davam edir: "Amerikalılar İsraili silahlandırmağı dayandırmalıdır. ABŞ İsrailə böyük silah yardımı göndərməklə müharibənin miqyasını artırıb və buna görə məsuliyyət daşıyır”