Dənizdə işləyən neftçilərə verilən süd və qida... - Fəhlə hesablama apardı, komitə sədri "ət oğrusu" sualını aktullaşdırdı (CƏDVƏL)
28-08-2023 [14:17]
"Görəsən, o yeməyə dadanan ət oğrusu pişik xasiyyətini tərgidib?".
Mia.az xəbər verir k, bu ritorik sualı Neftçilərin Hüquqlarının Müdafiəsi Komitəsinin sədri Mirvari Qəhrəmanlı sosial media səhifəsiundə yazıb.
O, daha sonra yemək cədvəli və ötən ilki statusunu paylaşaraq yazıb:
"Bunu neftçi yazır:
- 28 May NQCI -də 14 DDÖ (Dərin Dəniz Stasionar Özülləri) var. Hər DDÖ-də gündəlik süd payı ortalama 50 litrdən az deyil . Həmin südün də 1 litri marketlərdə 2 AZN-dən aşağı deyil. Bu da gündəlik 100 AZN, aylıq 3000 AZN . 14 DDÖ-üzrə isə aylıq 42 000 AZN edir.
- Menyüdə göstərilənlər verilmir. Yalandır
Menyü üzrə qiymətlər:.
1. Səhər yeməyi - 6,1 manat (ƏDV ilə 7,20 manat)
2. Günorta yeməyi - 9man.78 qəpik (ƏDV ilə 11 man 54 qəp.)
3. Axşam yeməyi - 8 manat 55 qəp. (ƏDV ilə 10 man)
Cəmi bir nəfər üçün ödəniş: 24man 43 qəp ƏDV ilə 28man 83 qəp
Əgər nəzərə alsaq, 28 MAY NQÇİ-nin 14 DDÖ və hər DDÖ-də 80-90 işçi var, o halda:
Bir DDÖ üçün "Xəzəriaşə"yə ödənilən gündəlik məbləğ - 2.306,4 manat edir.
Bir aylıq məbləğ 69180 manat 14 DDÖ üçün ödənilən bir aylıq məbləğ isə 968520 manat.
Bura süd üçün ayrılan məbləği də əlavə etsək, "Azneft" İB-nin 28 May adına NQÇİ işçilərinə catering (iaşə) xidməti üçün "Xəzəriaşə"yə bir ayda ödədiyi məbləğ 1.010 520 AZN edir.
İşçi bilmək istəyir:
- bu məbləğin neçə faizi (neçə manatı) real xidmətə yönəldilib?
- Niyə bu MMC üzərində, ona ödənilən vəsait, real xidmət, yeməklərin keyfiyyəti üzərində nəzarət yoxdur?
Qeyd: Nəzərə alsaq ki, əlavə olaraq özüllərdə başqa qurumların (qazma,tikinti vəs) işçiləri də çalışır və onların da sayını nəzərə alsaq "Xəzəriaşə"nin hesabına köçürülən məbləğin aylıq həcmi milyon yarımdan artıqdır".