Rusiya "Taxıl dəhlizi"nin bərpası üçün yeni şərtlər irəli sürdü - SİYAHI
Rusiya "Taxıl dəhlizi" anlaşmasının bərpası üçün yeni şərtlər irəli sürüb.
Mia.az Rusiya mətbuatına istinadla xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın BMT-dəki nümayəndəsinin müavini Dmitri Polyanski açıqlamasında söz açıb.
O, Rusiyanın iyulun 17-də müddəti başa çatan Qara Dəniz Taxıl Dəhlizi anlaşamasının müddətini uzatmamaq qərarından danışaraq qeyd edib ki, taxıl dəhlizinin bərpası üçün rəsmi Moskvanın 7 şərti var:
"1. Rusiyanın taxıl və gübrə ixracına qarşı sanksiyalarının ləğvi;
2. İxrac əməliyyatlarının ödənişini yerinə yetirən Rusiya banklarının qarşısındakı maneələrin aradan qaldırılması, o cümlədən SWIFT qlobal bank sisteminə dərhal qoşulmaq;
3. Kənd təsərrüfatı istehsalının davam etdirilməsi üçün ehtiyat hissələrinin çatdırılmasına yenidən başlamaq;
4. Rusiya ərzaq ixracatının daşınması üçün bütün logistika və şəraitin təmin edilməsi;
5. Rusiyadan Ukraynaya gedən və müharibə zamanı zədələnmiş ammonyak kəmərinin təmiri;
6. Kənd təsərrüfatı istehsalı ilə bağlı dondurulmuş Rusiya aktivlərinın üzərindəki həbsin götürülməsi;
7. Taxıl sövdələşməsinin insan mahiyyətinə əməl olunması, yəni taxılın daha kasıb ölkələrə çatdırılmasının təminatı;".
Yeri gəlmişkən, rəsmi Moskva bununla yanaşı, alternatv marşrut xətti də təklif edib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi bildiirb ki, Qara dənizdəki taxıl dəhlizindən Ukrayna Krım körpüsünə hücum etmək üçün istifadə edib: "Bu səbəbdən həmin dəhliz üzrə heç vaxt yenidən anlaşma olmayacaq. Rusiya yeni taxıl ixracı marşrutu üzərində işləyir".
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov isə deyib ki, anlaşmanın təkrar bərpası üçün mütləq Rusiyaya vaxtilə veriulən vədlər yerinə yetirilməlidir
Xatırladaq ki, 2022-də imzalanan sazişə görə Rusiyanın da Kənd təsərrüaftı məhsulları dünya bazarına çıxarılmalı idi. Lakin buna əməl olunmayıb.