İnam Kərimovun qohumunun yerinə təyinat oldu - Yeni nazir keçmiş xidmət rəisinə yüksək vəzifə verdi, sabiq nazirin qohumuna isə...
Kənd Təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov İnam Kərimovun qohumundan boşalan posta təyinat imzalayıb.
Mia.az xəbər verir ki, müvafiq əmrlə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin keçmiş rəisi Azad Cəfərli Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində aparat rəhbəri vəzifəsinə təyinat edilib.
Qeyd edək ki, A.Cəfərli 1978-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Bakı Dövlət Universitetinin 1999-cu ildə “Beynəlxalq hüquq” ixtisası üzrə bakalavr, 2001-ci ildə “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisası üzrə magistr, Cenevrə İnsan hüquqları Akademiyasının Beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları üzrə elmlər namizədi (L.L.M.) dərəcələrini alıb. “İşğal olunmuş ərazilərdə mədəni sərvətlərin qorunması” mövzusunda diplom müdafiəsi edib. Həmçinin beynəxalq hüquq və beynəlxalq münasibətlər sahəsində bir sıra kurslarda və təlimlərdə iştirak edib.
Əmək fəaliyyətinə 1999-cu ildə Xarici İşlər Nazirliyində başlayıb. 2004-2008-ci illərdə Azərbaycanın BMT-nin Cenevrə bölməsi yanındakı Daimi Nümayəndəliyində çalışıb.
2008-2012-ci illərdə Xəzər dənizinin hüquqi statusu, dəniz ətraf mühitinin qorunması, insan hüquqları və digər sahələrdə ekspert kimi fəaliyyət göstərib.
Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri (2012-2016) vəzifəsində çalışıb.
Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Aparatının rəhbəri vəzifəsini daşıyıb.
Beynəlxalq hüquq və dövlət xidmətlərinin göstərilməsi mövzusunda bir sıra məqalələrin müəllifidir. “Qərb” Universitetində, ADA Universitetində və “ASAN xidmət”in Təlim mərkəzində beynəlxalq hüquq, danışıqların aparılması, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi konsepsiyası üzrə qabaqcıl təcrübə mövzularında yerli və əcnəbi dinləyicilərə mühazirələr deyib.
O, son təyinatadək Dövlət Xidmətinin rəis müavini olub və rəisin vəzifə səlahiyyətlərini icra edib.
Xatırladaq ki, yeni nazir Məcnun Məmmədov iyunun 14-də İnam Kərimovun həyat yoldaşının qohumu olan KTN-nin aparat rəhbəri Rəfael Quliyevi vəzifədən azad edib. Nazir digər əmri ilə onu Aqrar Xidmətlər Agentliyinin sədr müavini təyin edib.
Mia.az xəbər verir ki, KTN-də R.Quliyev tezliklə Aqrar Xidmətlər Agentliyinin sədri Seymur Mövlayevi əvəzləyəcək: "Əlbəttə, aparat rəhbəri nazirlklərdə "kilid vəzifə"dir. Nazir bura öz ettibarlı adamını təyinb etməli idi. Ancaq bu o demək deyil ki, M.Məmmədov İnam Kərimovun yaxın qohumunu "vurub". Əslində, R.Quliyevə verilən indiki vəzifədə ona görə böyükdür. Amma yəqin ki, yeni nazir İnam Kərimova jest olaraq onu bir azdan Seymur Mövlayevin yerinə təyin edəcək".