Səlim Müslümovun cinayət işi: şahid və keçmiş rəislər kimlərə necə rüşvət verdiklərinin mexanizmini açır
Bu gün sabiq əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümovun cinayət işi üzrə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə növbəti məhkəmə prosesi keçirilib.
Mia.az xəbər verir ki, budəfəki iclasda yenə şahidlər ifadə verib.
Şahid Şaiq Əhədov deyib ki, o, Cəlilabad və Lerikdə binalar tikib: "Özüm tikinti mütəxəssisiyəm. Beş şirkətə görə dövlətə 90 min manat ziyan vermişəm. Onların hamısını ödəmişəm".
Digər Şahid Alış İsgəndərov fəhlə olduğunu, adına "MS" adlı şirkət təsis edilərək tikinti işləri aparıldığını bildirib.
"Azərtrans" MMC-nin təsisçisi, şahid Adil Qasımovun sözlərinə görə. gördüyü işlərə görə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə 5 min 711 manatdan 1400 manat "otkat", 10 min manatdan isə 2 min 500 manat "otkat" qaytarıb.
Şahid Arif Muradov 2021-ci ilə qədər Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin Qax, Zaqatala, Balakən regional ərazi şöbəsinin rəisi vəzifəsində işlədiyini bildirib: "Planlı yoxlamalar keçirmişik, müəssisələrdə pozuntular aşkarlamışıq. Rüşvət alaraq onları nöqsansız göstərirdik. Bunun üçün Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin rəis müavini Anar Quliyevə cəmi 3 min 500 manat rüşvət vermişəm".
Şahid qismində ifadə verən Elçin Ağayev Kürdəmir rayonunda yerləşən sanatoriyada direktor vəzifəsində çalışdığını deyib. Onun sözlərinə görə, nazirliklə dövlət balansında işləyən şəxslərin sanatoriyada qəbul edilməsi üçün müqavilələr bağlayıb: "İl ərzində cəmi 6 ay işləyirdik. Nazirlik tərəfindən vətəndaşların adına sanatoriya-kurort ezamiyələri yazılıb göndərilirdi. Nazirliyə 4 ildə 204 min 850 manat nağdlaşdırıb "otkat" göndərmişəm. Orada qayda belə idi".
Digər şahid Ehtiram Əhmədov "Qızıl Naftalan" adlı sanatoriyada işlədiyini vurğulayıb. O bildirib ki, 1 milyon 778 manatdan 442 min manatı hesabdan nağdlaşdıraraq şəxsən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri olmuş Şəlalə Cəfərovaya onun otağında vermişəm".
Məhkəmənin növbəti iclası noyabrın 28-nə təyin edilib.
Daha sonra səhhətindəki problemlərlə bağlı sabiq nazir ev dustaqlığına buraxılıb.