PENSİYA TƏYİNATINDA DƏYİŞİKLİK: staj necə hesablanacaq? (Yenilənib)
18-11-2022 [11:59]
Pensiya təyinatı zamanı sığorta stajının hesablanması qaydasına dəyişiklik edilir.
Mia.az xəbər verir ki, bununla bağlı “Əmək pensiyaları haqqında” qanuna dəyişiklik layihəsi Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Dəyişikliklə sığorta stajının müddətinin 3 il artırılaraq 2026-cı ilə qədər uzadılması nəzərdə tutulur. Pensiya yaşına çatan və 2006-2008-ci illər aralığında fərdi şəxsi hesabının sığorta hissəsində pensiya kapitalı olan şəxslərə (kapital məbləğindən asılı olmayaraq) pensiya təyin edilərkən 2006-cı ilin yanvarın 1-dək olan sığorta stajı 25 il, 2026-cı ildən etibarən isə hər təqvim ili üçün 1 il azaldılmaqla hesablanacaq.
hazırki qanunvericilikdə pensiya yaşına çatan və 2006-2008-ci illər aralığında fərdi şəxsi hesabının sığorta hissəsində pensiya kapitalı olan şəxslərə (kapital məbləğindən asılı olmayaraq) pensiya təyin edilərkən 2006-cı ilin yanvarın 1-dək olan sığorta stajı 25 il, 2023-cü ildən etibarən isə hər təqvim ili üçün 1 il azaldılmaqla hesablanır.
Bu dəyişiklik amnistiya xarakteri daşıyır və pensiyaçıların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə xidmət edəcək.
I dərəcəli əlilliyi olan bəzi şəxslərə 5 illik əmək stajı ilə bağlı güzəşt edilməsi təklif olunur.
Mia.az xəbər verir ki, bu təkliflə Milli Məclisin deputatı Sahib Alıyev parlamentin noyabrın 18-də keçirilən plenar iclasında çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, bu gün I dərəcəli əlilliyi olan şəxslərdən 5 il əmək stajı tələb olunur: "Anadangəlmə əlilliyi olan şəxsdən 5 il staj gözlənilməsi mümkünsüzdür. Ona görə də həmin şəxslərlə bağlı müəyyən güzəştlər olunmasını təklif edirəm. Vətən müharibəsində xəsarət alan mülki vətəndaşlar arasında əlil olanlar da var. Hesab edirəm ki, onlara yanaşmada da belə güzəşt olmalıdır. Fikrimcə, onların sayı çox olmadığından büdcə üçün yük olmaz.
Bundan başqa, əmək pensiyasının güzəştli şərtlərlə təyinatında da müəyyən boşluqlar var. Belə ki, zərərli işlərdə çalışan müəyyən təbəqə pensiya kapitalının tələb olunması səbəbindən güzəştli şərtlərlə pensiya ala bilmir”.