Deputatdan pensiya və uşaqpulu barədə açıqlama: "Sahil Babayevin fikirlərini qəbul etmirəm" - "Veteranların müavinətləri artırılmalıdır"
17-11-2022 [18:22]
"Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevin dediyi "dövlətdən müavinət alan 600 min uşağın olması səbəbindən uşaqpulunun verilməsi gündəmdə deyil" fikirlərini qəbul etmirəm. Biz bunu belə hesab etmirik. Müavinətlərin verildiyi strukturu bilmək istəyirik. 600 min uşağın hansı qrupa aid olmasını bilmək istərdik".
Bu sözləri Milli Məclisin deputatı Vahid Əhmədov parlamentin bu günkü iclasında deyib.
Deputat bildirib ki, uşaqpulu ilə bağlı məsələni mübahisələndirmək lazımdır və bunun üzərinə gedilməlidir: "Nəzərə almaq lazımdır ki, uşaqpulu birbaşa ünvana çatan məbləğdir. 01.01.2021-ci il statistikasına baxsaq ölkədə 1 milyon 228 min pensiyaçı var idisə hazırda onların sayı 1 milyon 118 minə düşüb. Ölüm saylarına baxsaq xoşagəlməz hallarla qarşılaşırıq. Koronavirus və digər xəstəliklərlə bağlı pensiyaçı sayında azalma oldu. Odur ki, pensiya yaşının azaldılması da gündəmdir".
Deputat Siyavuş Novruzov isə qeyd edib ki, müharibə veteranlarının müavinətləri artırılmalıdır: "Müharibə veteranlarına verilən 80 manat qiymətlərin artması fonunda adekvat deyil. Müavinətlər ona görə təyin edilmişdi ki, müharibə veteranları kommunal, nəqliyyat xərclərini təmin etsin. Bu gün nəqliyyat, kommunal xərclər də artıb. Amma müharibə veteranlarına verilən müavinətlər qalxmayıb. Bu məsələyə baxmaq lazımdır”.