"Hazırda könüllü pensiya seqmenti hazırlanır" - Sahil Babayevdən açıqlamalar
“Milli Məclisin üzvləri həssas təbəqədən olan uşaqlara uşaqpulunun verilməsi ilə bağlı məsələni qaldırdı. Mən bu barədə dəfələrlə açıqlama vermişəm. Bir daha bildirirəm ki, bu gün həssas kateqoriyadan olan 600 min uşaq dövlətdən müavinət alır”.
Mia.az xəbər verir ki, bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev Əmək və sosial siyasət və İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitələrinin “Azərbaycan Respublikasının 2023-cü il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi ilə bağlı keçirdikləri birgə iclasda səsləndirilən təkliflərə cavabında deyib: “Həmin vəsaitləri həm ünvanlı sosial yardım alan ailələrin övladları, həm sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlar alır, həm də beş və daha çox övladı olan ailələr alır. Dövlətin və hökumətin yanaşması ondan ibarətdir ki, həssas kateqoriyadan olan uşaqlara dəstək verməliyik. O dəstək ünvanlı olmalıdır, nəinki ümumi”
Babayev əlavə edib ki, hazırda könüllü pensiya seqmenti hazırlanır: "Bu layihə Avropa İttifaqı ilə birlikdə həyata keçirilir. Hazırda normativ hüquqi aktlar da aidiyyəti üzrə müzakirə edilir. Lakin bir şeyi bilməliyik ki, könüllü pensiya sistemi icbari pensiya sistemini əvəz edən bir şey deyil. Dünyanın hər bir yerində könüllü pensiya sistemi icbari pensiya sisteminə əlavədir. Ona görə də bu sistemin qəbulu əvvəlkinin dayandırılması demək deyil. Bu il ilk dəfə olaraq DSMF və Məşğulluq Agentliyinin konsalidə olunmuş audit hesabatı hazırlanıb və hazırda çap olunur. Həmin hesabat TOP 10-luğa daxil olan auditorlar tərəfindən hazırlanıb. Bundan sonra da hər il belə hesabatlar hazırlanaraq dərc olunacaq. Bu il müəyyən gecikmələr olub. Çünki yaranan tarixdən bu günə qədər olan aktivlərin dəyərləndirilməsi aparıldı. İcraya dair hesabat nəinki rüblük, hətta aylıq rəqəmləri onlayn olaraq Hesablama Palatası izləyir".