"Azəriqaz"dan qazpulu ilə bağlı açıqlama: "Hazırkı tariflər xalq üçün ən optimaldır və..."
"Açığı, abonentlərdən çox, bizim üçün bir qiymətin, bir tarifin olması daha rahatdır. Lakin, bilirsiniz ki, Prezidentin siyasəti, dövlətimizin siyasəti ondan ibarətdir ki, kommunal xidmətlər sosialyönümlü olmalıdır. Biz tərəfdən də hazırda tətbiq edilən tarif sosialyönümlüdür. Çünki bir-iki otağı olan insanın ödənişi ilə 4-5 otaqlı evi olan insanın ödənişində fərq qoyulsun deyə, bu tarif tətbiq olunub. Biz belə düşünürük".
Mia.az xəbər verir ki, bu sözləri APA-ya müsahibəsində "Azəriqaz"ın rəhbəri Ruslan Əliyev deyib.
O əlavə edib ki, 1 kubmetr üçün 12 qəpiyi keçməyən abonentlərin sayı 40%-i keçmir:
"Deməli, bizim 40% abonentimiz, yəni, 1 milyona yaxın abonentimiz aşağı istifadə tarifindən istifadə edə bilirsə, bunun müsbət tərəfini düşünməliyik. Əgər həmin o 40% abonent, biz deyiriksə, orta tarif təyin olunsa, 12 qəpik yox, məsələn, 20 qəpik ödəyəcək, görün həmin o 40% aztəminatlı insanlar hər kubmetr üçün 8 qəpik əlavə ödəniş etməli olacaq. Ona görə, bu gün bu tarif respublikamız üçün, xalqımız üçün ən optimal tarifdir, çünki aztəminatlı insanlarımız, qazdan az istifadə edən, evinin sahəsi az olan insanlar kommunal xidmətlərə daha az vəsait ödəyirlər. O yönümdən çox müsbət praktikadır".
Qurum rəhbəri bildirib ki, hazırda tariflərin artırılması söhbəti də yoxdur: "Yox. Belə bir müraciət yoxdur. Yəni, elə bir mövzu yoxdur".