Həbsdə olan xidmət rəisi: “Müstəntiqə dedim ki, bu 950 manat nədir, yazmısız?" - "Belə olmasaydı, Maliyyə Nazirliyi pul ayırmayacaqdı...”
Azərbaycandakı mədəniyyət abidələrinin, incəsənət obyektlərinin təmir-bərpasına ayrılan vəsaitlərin mənimsənilməsi yoluyla 6 milyona yaxın yeyintidə ittiham olunan Mədəniyyət Nazirliyin tabeliyindəki Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin keçmiş rəisi Zakir Sultanov özünü qismən təqsirli bilir.
O, avqustun 13-də məhkəmədə ifadə verib.
Zakir Sultanovun işinə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Zeynal Ağayevin sədrliyilə baxılır.
Məhkəmədə prokuror ittiham aktını elan edib. Orada yazılıb ki, müxtəlif obyektlərin təmir-bərpası məqsədilə büdcədən ayrılmış vəsaitlərin müəyyən hissəsini Zakir Sultanov mənimsəyib. Bəzi mədəniyyət yerləri var ki, təmir işləri başa çatdırılmasa da, rəsmi sənədlərdə başa çatdırılmış kimi göstərilib və s.
İttihama münasibət bildirən Zakir Sultanov özünü qismən təqsirli bildirini deyib. O, istintaqdakı ifadəsində isə özünü tam təqsirli bilib. Bu ziddiyyətlə bağlı izahat verərkən deyib ki, əslində, istintaqda da özünü qismən təqsirli bilib. Ola bilsin, müstəntiqlər yanlış anlayıb və dedikləri düz yazılmayıb.
Ardınca ifadə verən sabiq xidmət rəisi ittiham verilən hər bir epizod üzrə ayrı-ayrılıqda danışıb. Məsələn, iddia olunur ki, Masallı Rayon Mədəniyyət Evinin təmiri üçün ayrılmış 2.4 milyon manatın 300 minini Zakir Sultanov mənimsəyib. Zakir Sultanov isə bildirib ki, 300 min manatın hamısını özünə götürməyib. Onun sözlərinə görə, 300 min manatın müəyyən hissəsi ona çatsa da, əsas məbləğ tikintidə gözlə görünməyən xərclərə sərf olunub. “Görünməyən xərclər” dedikdə isə o, abadlıq işlərinin görülməsi və s. xərcləri nəzərdə tutub.
Lənkəranda tarixi abidənin bərpası üçün ayrılan 1.4 milyon manatdan isə 200 min manatın sabiq xidmət rəisi tərəfindən mənimsənildiyi iddia olunur. Cinayət işinin materiallarında göstərilib ki, həm Masallı, həm də Lənkərandakı işlərlə bağlı vəsait Mətləb Məmmədova məxsus “Elmi-Bərpa İstehsalat” MMC-nin hesabına köçürülüb. O da Zakir Sultanova verib.
Binəqədi rayonu, Rəsulzadə qəsəbəsində yerləşən musiqi məktəbinin, Müslüm Maqomayev adına musiqi məktəbinin təmiri üçün ayrılan vəsaitlərin bir qisminin də eyni qaydada nağdlaşdırılıb Zakir Sultanova verildiyi iddia olunur.