Amma hamı Məryəm ola bilmir, hamı inandıra, hamı "yerli allahlar"ın xeyir-duasıyla o "müqəddəs"liyi boynuna , döşlərinə, ayaqlarına və bətninə götürə bilmir. Bu yerdə udan yenə "allah" olur.
12 il əvvəl o, tutulanda, yəqin ki, çox az adam bugünki kimi ona mərhəmətli, könül yanğısıyla, millətin zavallı balası kimi yanaşırdı. "Adamın balasını öldürüb, cəhənnəmdə yanacaq, ləçər, fahişə, ifritə, üzünə bax hələ onun, qə..əliyi üzündən oxunur"... və sair kimi ifadələr, neçə-neçə ekran arxasında onu görənlərin, xəbərini eşidənlərin ikrah hissiylə ağızlarından töküldü.
Bəs, bu gün?! Bu gün dahamı inkişak etmişik, dahamı idraklanmışıq?! Bu gün 12 il sonranın potensial Lamiyələri, Vüqarları, Ruslanları yetişmirmi?! Üçü də bədbəxt oldu.
Hamımız Lamiyənin məhbəsdə doğmağıyla bu məsələyə quş qondurduq. Biz hər şeyə burun, qulaq, barmaq ümumiyyətlə nə gəldi, nəyimiz gəldi soxan adamlarıq. Hamını maraqlandıran ilk növbədə uşağın atasının kimliyi idi. Hansı şəraitdə Lamiyə ilə cinsi əlaqədə olmağı idi. Hətta o məqam barədə kitab buraxılsa, sırf intim hissələrinə görə bestseller olmağına şübhəm də yoxdur.
Bilmirəm son dövrlərdə, Lamiyə mövzusunu ilk dəfə hansı media qurumu işıqlandırdı. Bu hansısa oyun idi. Bu kimisə vurmaq idi. Ya da bu nişanlısı Lamiyə ilə birgə ölüm işinə görə, ömürlük iş alan Vüqar Əliyevin işinə yenidən baxılmasına işıq salmaq idi...
Uzaqgörəncəsinə mətbuatdan 4-cü hakimiyyət kimi səmərəli istifadə etməyi bacaran kimdirsə, sevindirici haldırki, ölkəmizdə belə adamlar var.
Bir müddət əvvəl 14 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində işgəncələrlə döyülərək öldürülməsi ehtimal olunan Elşad Babayevdən sonra Lamiyə mövzusu Ədliyyə nazirliyinin, Penitensiar Xidmətin qalmaqallı şəkildə gündəmdə qalmasını daha da uzatdı. Fevralın 3-də keçirilən Ədliyyə müşavirəsində nazir 34 əməkdaşı ədliyyə orqanlarından xaric etdi.
Fevralın 3-də həm də o aydın oldu ki, Lamiyə Quliyeva ikinci dəfə aldığı 5 il 6 ay cəzasına görə bəraət alıbmış. Sadəcə, icra olunmayıb. Bütün bunları media elədi. Lamiyəni gündəmə gətirməklə, bir çox mətləbləri, qaranlıq məqamları işıqlandırdı. Onun və Vüqarın "içəridə çürüməyi"ndə kimin maraqlarının olması heç kəsə müəmmalı qalmadı.
Bu ərəfələr bəzi aftafa tutan adamlar Lamiyədən həzrəti Məryəm düzəltmək istədi. Onun qadın kaloniyasında hamilə qalmasının qeyri-mümkünlüyünü bildirdilər. Amma o, necəsə hamilə qalmışdı. Sadəcə, Allahın adını çəkməyə qorxurdular. Yoxsa, Lamiyəni "Milli Məryəm" elan edərdilər. Bu gün o dəmir millərin arasından baxan "Milli Məryəmdir". Hər şeyin səbəbkarı isə cəmiyyətdir. Harınlıqdır, rüşvətdir və ondan doğan hər şeyi pulla və "kanallar"la həll etmək güvənidir.