Azər Həsrət, [email protected]
20 Yanvar ərəfəsindəyik. Hər il olduğu kimi bu il də Şəhidlər Xiyabanını 100 minlərlə insan ziyarət edəcək. O şərəf gününü hər kəs qürurla anacaq, millət olmağımızın bu əziz sübutunu bir daha xatırlayacaq.
Biz də hər il belə edirik. Özü də ailəlikcə. Bir qayda olaraq 20 Yanvar öncəsi və ya həmin gün Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edirik. Şəxsən özüm 1991-ci ildən bu ilədək elə bir 20 Yanvar günü olmayıb ki, Xiyabana gedib əziz şəhidlərimizi ziyarət etməyim. Bundan başqa hər il ərzində də bir neçə dəfə ora gedirik.
20 Yanvar ziyarətlərindən birini də bu gün etdik. Uşaqlarla birlikdə səhər saatlarında Xiyabana gəldik. Adətimizcə çiçək aldıq, yavaş-yavaş 20 Yanvar şəhidlərinin məzarına doğru hərəkət etdik. Bizim kimi ziyarətçilər də az deyildi. Məktəblilər, əsgərlər, ayrı-ayrı vətəndaşlar dəstələrlə Xiyabana axışırdılar. Onlar da bizim kimi belə bir günü qürurla, şərəflə yad edirlər təbii.
Xiyabandakı xidmətlər də ciddi hazırlıq işləri görür. Qərənfillərdən kompozisiyalar hazır olmaq üzrədir. İşin böyük hissəsi görülüb. Hər kəs ayaq üstə, durmadan çalışır. Sevindiricidir əlbəttə. Amma bir müşahidəmiz olmasaydı…
Biz uşaqları ildə bir neçə dəfə ora aparıb Vətən, millət, dövlət sevgilərinin möhkəmlənməsinə çalışırıq. Göstərmək istəyirik ki, bir zamanlar bu igid şəhidlərimiz gözlərini qırpmadan bu torpaq üçün canlarından keçiblər. Yəni siz də bu Vətən üçün hər zaman hər şeyinizi verməyə hazır olun!
Amma… Amma baş verən, həm də uşaqların gözü önündə baş verən bir olay bütün müqəddəs duyğularımızı alt-üst elədi…
Yuxarıda qeyd etdiyim kimi, çiçək aldıq, uşaqlar şəhid məzarlarının üzərinə qoydular çiçəkləri.
Uşaqlar məzarların üzərinə çiçək qoyarkən
Biz bir az irəliləmişdik ki, orada hazırlıq işləri aparanlar arabalarla gəlib bütün məzarların üzərindəki çiçəkləri topladılar!
Dəhşətə gəldim!
Niyə belə edilirdi görəsən? Yaxınlaşdım, soruşdum. Cavab isə daha dəhşətli oldu: yenidən istifadə ediləcəkmiş çiçəklərdən! Yəni onlar yenidənmi satılacaq ziyarətə gələnlərə?! Adam dedi ki, Şəhidlər Xiyabanını bəzəmək üçün istifadə ediləcək!
Biz heç aralanmamışdıq ki, bütün çiçəklər toplandı
İndi Azərbaycan dövləti o günəmi qaldı ki, şəhid məzarlarının üzərinə məsum çocuqlar tərəfindən qoyulmuş çiçəklərdən təkrar istifadə etsin?!
Əsla belə deyil və ola da bilməz! Sadəcə olaraq çiçəklərdən təkrar istifadə etməyi ağlına gətirən o qafası qısır adamın kimliyini öyrənmək lazımdır!
Bəli, bu adam müqəddəs şəhidliyimizi belə, deyəsən, bir alver məkanı kimi görür!
Adam, yəqin ki, Xiyabanın tərtibatı üçün yüz minlərlə gülün alındığını rəsmiləşdirəcək. Nəzərə alsaq ki, hər gül 50 qəpikdir, onda bunun nə qədər pul etdiyini hesablamaq çətin olmaz. İndi bu adam gün ərzində Xiyabanı ziyarət edənlərin şəhid məzarları üzərinə buraxdığı çiçəkləri toplayıb o müqəddəs məkanın tərtibatında istifadə edəcək (kim deyə bilər ki, o çiçəklər yenidən satılmır ziyarətçilərə?) və maliyyə fırıldağına imza atacaq! Bu qədər də olmaz deyirsiniz yəqin ki! Amma gözümüzlə gördük, uşaqlarımızın gözü önündə onların da şəhid məzarlarına buraxdığı çıçəklər toplandı, təkrar istifadə olunacağı deyildi! Buna qədərsə mənə dedilər ki, bütün çiçəklər toplanıb atılacaqmış. Cənab Prezident 2 gün sonra Xiyabanı ziyarət edəndə, sən demə, məzarların üzərində çiçək olmamalıymış! Niyə, bunun izahı nədir axı?
Çiçək toplayanlar topladıqları çiçəklərlə…
Ümumiyyətlə, bu iyrənc əməli Prezidentin adıyla bağlamağın nə mənası var? Həm də təptəzə çiçəklər niyə toplanmalıdır axı? Gün keçər, solarlar, toplayıb atarsınız, başqa məsələ. Amma ziyarətçilər tər çiçəyi məzar üstünə buraxdıqdan dərhal sonra onları toplamaq, təkrar istifadəyə yönəltmək kimi bir hərəkətin adını mən şəxsən bilmirəm! Bilən varsa, mənə də desin!
Biz uşaqlarımıza Vətənsevərlik öyrətmək istəyirik, biriləri də Şəhidlər Xiyabanı kimi müqəddəs bir məkanda belə bazar açmaqdan utanmırlar! Nə deyim? Nə deyə bilərəm? Axı mənim ağlım, əxlaqım belə şeyləri heç cür anlaya bilmir! Biz belə öyrədilmədik axı! Biz bu cür hərəkətləri düşüncəmizə belə yaxın buraxmağı günah sayırıq! Bunlarsa əl boyda çocuqların şəhid məzarları üzərinə buraxdığı çiçəklərdən belə fayda güdürlər!
Nə deyim?