Livanın Baş naziri İsraili atəşkəsi pozmaqda ittiham edir: "Dərhal ərazimizdən geri çəkilməli və..."
"İsrail atəşkəsi pozmaqda davam edir. Onu dayandırmaq üçün dünya birliyi Tel-Əviv rejiminə təzyiq göstərməlidir".
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu sözləri Livanın Baş naziri Nəcib Mikati Atəşkəs Monitorinq Komitəsinin üzvləri ilə görüşdə deyib.
Livan hökumətindən bildirilib ki, Livanın Baş Qərargah rəisi Cozef Avn, Atəşkəsə Nəzarət Komitəsinin sədri, ABŞ general-mayoru Kasper Ceffers, fransalı general-mayor Guillaume Ponçin, Livan Ordusunun Cənubi Litani bölməsi komandiri, briqada generalı Edqar Lovndes və BMT-nin sülhməramlı qüvvələrinin komandanı general Aroldo Lazaronun iştirak etdiyi iclasda bölgədəki vəziyyət geniş müzakirə olunub: "Baş nazir iclasda çıxış edərək, İsraili atəşkəsi pozmaqdaa və hələ də Livanın cənubundan geri çəkilmədiyini deyib. O, İsraildən dərhal geri çəkilməyi tələb edib. İsrailin hələ də ərazimizdə olması qəbuledilməzdir".
Mikati əlavə edib ki, köçkünlərin öz yaşayış yerlərinə qayıda bilmələri üçün bölgədə sabitlik mütləqdir: "Bunun üçün İsrailə atəşkəs şərtlərinə əməl etməsi, xüsusilə də işğal olunmuş ərazilərdən çəkilməsi və onun pozuntularını dayandırması üçün təzyiq artırılmalıdır".