Alman vətəndaşlığı üçün sensasiyalı şərt qoyuldu: "Yaz ki, İsrail dövlətini dəstəkləyirəm"
06-12-2023 [09:48]
1941-45-də Almaniyada yəhuudilərə qarşı həyata keçirilən dəhşətli soyqırım adıçəkilən ölkəni deyəsən həddən artıq "başıaşağı" edib".
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, hazırda Qəzzadakı savaşda İsrailə hərtərəfli dəstək verən Almaniya ədalət anlayışını bir kənara qoyaraq, beynəlxalq hüquq və insan haqlarını açıq şəkildə tapdlamaqdan çəkinmir.
Başqa vaxtı digər ölkələrə demokratiya yönü vermyə çalışa Almaniya bu dəfə aldığı yeni qərarla diqqəti çəkib.
Məlumata görə, Almaniyanın Saksoniya-Anhalt əyalətində vətəndaşlıq üçün müraciət edənlər “İsrailin mövcudluq haqqını” dəstəklədiklərini yazılı şəkildə bəyan etmək şərti qoyulub.
"Deutsche Welle"nin məlumatına görə, dünyanın heç bir ölkəsində bu və ya buna bənzər anormal şərt yoxdur: "Artıq bu "qayda" bir həftəyə yaxındır tətbiq edilməyə başlayıb. Müraciət edənlər vətəndaşlıq verilməzdən əvvəl “İsrail Dövlətinin varlığına qarşı bütün səyləri pislədiklərini” yazılı şəkildə təsdiq etməlidirlər. Əks halda müraciət qəbul olunmur".