Zelenski Ərdoğana məktub göndərdi: "Rusiyasız davam etməyə hazırıq..."
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski Rusiyanın "Taxıl Dəhlizi" sazişindən çıxmasından sonra Türkiyə prezidenti Ərdoğan və BMT-nin baş katibi Quterreşə məktub göndərib.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, Zelenski məktubunda Rusiyasız taxıl sazişinin davam etdirilməsinə hazır olduqlaırnı bəyan edib.
O bildirib ki, Rusiyanın geri çəkilməsinə baxmayaraq, Ukrayna taxıl sazişi çərçivəsində ixracı davam etdirməyə hazırdır.
Məktub barədə açıqlama verən Ukrayna prezidenti Zelenskinin mətbuat katibi Nikiforov Rusiyanın sazişdən çıxmasına baxmayaraq, Kiyevin Taxıl dəhlizindən istifadə etməyi planlaşdırdığını biildirib: "Biz Rusiyanın dəlilliyinə səbr göstərməli deyilik. Rusiyasız bu yola davam etməliyik. Biz tədarükə hazırıq...".
Onun sözlərinə görə, artıq taxılı daşıyan gəmiçilik şirkətlərinin rəsmiləri də onlarla təmasa keçiblər: "Biz Rusiyadan qorxmuruq. Üstəlik, gəmilərin sahibi olan şirkətlər bizimlə əlaqə saxlayıb. Onlar deyir ki, Türkiyə boğazlardan onların keçidinə icazə verərsə, taxılı əvvəlki kimi daşımağa hazırdırlar. Bir sözlə, Rusiyadan başqa, hər kəs taxıl tədarükünü davam etdirməyə hazırdır. Taxıl dəhlizindən istifadə etmək üçün lazım olan hər şey edilməlidir"
Körfəz ölkələrinə səfərində açıqlama verən prezident Ərdoğan isə deyib ki, hazırda Türkiyə XİN başçısı Rusiya XİN başçısı ilə təmaslarını davam etdiirr: "İnanıram ki, qiymətli dostum Putin də bu tədarükün davamını istəyir. Türkiyəyə döndükdən sonra və avqust ayında cənab Putinlə bu barədə ətraflı müzakirələrimiz olacaq. Ölkəmə dönən kimi, Putinlə telefonda danışacağam".
Xatırladaq ki, Türkiyə ilə BMT arasında 2022-ci ildə İstanbulda imzalanmış Qara Dəniz Taxıl Dəhlizi Sazişinin müddəti dünən başa çatıb.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov bildirib ki, daha əvvəl 3 dəfə uzadılan müqavilənin bir daha uzadılacağı yalnız bir halda mümkündür: "Bundan əvvəl bizə verilən vədlər yerinə yetirilmədi. Taxıl dəhlizi sazişi bu gündən etibarən qüvvədə olmayacaq. Əgər Rusiyanın da şərtləri qəbul olunarsa, müqavilə yenidən qüvəyə minə bilər".
Qeyd edək ki, sazişdə Ukrayna taxılı ilə bərabər, Rusiyanın kübrə və taxılının da dünya bazarına çıxışına vəd verilsə də, sanksiyalar səsbəbindən bu, mümkün olmayıb. İndisə Rusiya bu vədi yerinə yetirməyi tələb edir.