Energetika Nazirliyinə əlavə səlahiyyət verildi - FƏRMAN (Yenilənib)
17-07-2023 [16:12]
Prezident İlham Əliyev 11 aprel 2014-cü il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Energetika Nazirliyi haqqında Əsasnamə”də dəyişiklik edib.
Mia.az xəbər verir ki, dövlət başçısı bununla bağlı yeni fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, bundan sonra nazirlik "Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” qanuna uyğun olaraq, torpaq sahələrinin (su obyektlərinin) bərpa olunan enerji mənbələrinin ərazisi kimi müəyyən edilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinə əsaslandırılmış təkliflər verəcək, bərpa olunan enerji mənbələrinin ərazisi kimi müəyyən edilmiş torpaq sahəsi (su obyekti) üzərində hüquqların ötürülməsi ilə bağlı müvafiq tədbirlər görəcək.
Bundan başqa, qurum elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” qanuna uyğun olaraq, bərpa olunan enerji mənbələrinin ərazisində elektrik enerjisi istehsalçısının seçilməsini həyata keçirəcək, bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal edilmiş elektrik enerjisinin mənbəyinə dair sertifikat verəcək.
Prezident İlham Əliyev "Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi sahəsində dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi Qaydası"nı təsdiq edib.
Mia.az xəbər verir ki, bununla bağlı dövlət başçısı yeni fərman imzalayıb.
Qayda “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” qanuna əsasən hazırlanıb, enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi sahəsində dövlət nəzarətinin (bundan sonra – nəzarət) həyata keçirilməsi ilə bağlı münasibətləri tənzimləyir.
Nəzarətin məqsədi Qanunun və müvafiq sahə üzrə digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasını, pozuntuların qarşısının alınmasını və yol verilmiş pozuntuların vaxtında aşkar edilərək aradan qaldırılmasını, habelə dövlət başçısının 2018-ci il 16 iyul tarixli 204 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahəsində nəzarətin həyata keçirilməsi Qaydası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin görülməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Nəzarəti Energetika Nazirliyi həyata keçirir.
Nəzarət enerjinin istehsalı, saxlanması, ötürülməsi, nəqli, paylanması, satışı və istehlakı üzrə nəzarət istiqamətlərinin şamil edildiyi mülkiyyət və təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq təsərrüfat subyektlərinə və qeyri-yaşayış binalarının mülkiyyətçilərinə (idarəçilərinə) münasibətdə həyata keçirilir.