Rəsmi Moskva: "Vədlər yerinə yetirilmədi, "taxıl dəhlizi" sazişi bu gündən qüvvədə olmayacaq"
17-07-2023 [13:57]
Ukrayna müharibəsinin qlobal ərzaq qiymətlərinə təsirini azaltmaq üçün Türkiyə ilə BMT arasında 2022-ci ildə İstanbulda imzalanmış Qara Dəniz Taxıl Dəhlizi Sazişinin müddəti bu gün başa çatıb.
Mia.az Rusiya mətbuatına istinadla xəbər verir ki, Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov bu gün bu barədə xüsusi açıqlama verib.
O bildirib ki, daha əvvəl 3 dəfə uzadılan müqavilənin bir daha uzadılacağı yalnız bir halda mümkündür: "Bundan əvvəl bizə verilən vədlər yerinə yetirilmədi. Taxıl dəhlizi sazişi bu gündən etibarən qüvvədə olmayacaq. Yalnız Rusiyanın şərtləri qəbul olunarsa, müqavilə yenidən qüvəyə minə bilər".
Rusiya XİN isə bildirib ki, bu gündən Rusiya Qara dənizin şimal-qərbində gəmilərin hərəkətinə zəmanətləri geri götürür və humanitar dəhlizi, yənii "Taxıl dəhlizi"ni qapadır.
Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl Putin də ona verilən vədlərin erinə yetirilməsməsi səbəbindən "yetər artıq" deyib. O, Rusiya verilən vədlərin mütləq icrasını tələb edib: "Əks halda, yeni saziş olmayacaq".
Qeyd edək ki, Rusiyanın Ukraynaya hücumunun qlobal ərzaq qiymətlərinə təsirini azaltmaq üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Rusiya, Türkiyə və Ukrayna 22 iyul 2022-ci il tarixində İstanbulda keçirilən mərasimlə Qara Dəniz Taxıl Dəhlizi Sazişini imzalayıb.
Ankara bir müddətdir ki, razılaşmanı yenidən uzatmağa çalışır. Bununla belə, Moskva sazişin Rusiyaya aid hissələrinin yerinə yetirilmədiyini əsas gətirərək, taxıl dəhlizi sazişinin bu gündən qüvvəyə minməyəcəyini açıqlayıb.
Halbuki sazişdə Rusiya kübrə və taxılının da dünya bazarına çıxışına vəd verilib. Lakin ötən müddətdə bu sahələr üzrə sanksiyalar götürülməyib.