Mikayıl Cabbarov: "Azərbaycan iqtisadiyyatı 3,4 dəfə böyüyüb..."
"Son 18 ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 3,4 dəfə, o cümlədən sənaye sektoru 4 dəfə, aqrar sektor isə 2 dəfəyə yaxın böyüyüb. Bütün bunlar ölkədə sahibkarlığın inkişafı üçün zəmin yaradıb".
Mia.az xəbər verir ki, bunu Bakıda keçirilən və "Sahibkarlar Günü"nə həsr olunmuş “İqtisadiyyatın inkişafında sahibkarlığın rolu” mövzusunda konfransda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov deyib.
Nazir bildirib ki, əldə edilmiş nəticələrin əsasında siyasi-iqtisadi sabitlik dayanır: "Dayanıqlı inkişaf meyli nümayiş etdirən Azərbaycanda sahibkarlığın genişlənməsi həyata keçirilən sosial iqtisadi inkişaf strategiyasının daim mərkəzində olub. Ötən illərdə bu sahədə sistemli tədbirlər həyata keçirilib. Biznes və investisiya mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi, prosedurların sadələşdirilməsi barədə gördüyümüz işlər sahibkarlığın inkişafında mühüm rol oynayır".
Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycanın qeyri-neft ixracının dəyəri 2-ci ildir ki, 40%-dən çox artım nümayiş etdirir və bu tempi həmişə saxlaya bilməyəcəyik: "Bu temp asanlıqla başa gəlmir. Onun arxasında yeni yaradılan müəssisələr, enerji daşıyıcılarına çıxış, yeni bazarlara çıxış, ölkə iqtisadiyyatında olan struktur problemlərinin həlli, vergi və gömrük inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi dayanır".