...Qara çoban, Dəli Domrul oğulların...
Dost bilib yuxarı başa çəkdiklərimizin də iç üzü göründü, daha gizlənməyə yer də tapmayanda açıq hücumlara başladılar. Beləcə Qarabağ zorla əlimizdən alındı, əhalisi qovuldu, gülləyə tutuldu, yandırıldı, süngülərə taxıldı, bir sözlə əsrlər öncə İrəvanda və ölkəmizin müxtəlif bölgələrində törətdikləri qanlı cinayətləri təzələdilər. Dişində şirə qalan düşmən indi də zamanla olanların unudulacağını gözləsə də əksini gördü...
Səbri tükənən xalq bu dəfə heç nəyi bağışlamadı, unutmadı, unudulmasına imkan vermədi. Nəhayət lazım olan vaxt yetişdi və Ali Baş Komandan müharibəyə başlamaq əmri verdi. Çünki ayrı yol qalmamışdı, həmin o “gurşad boğan, tufan yıxan, yurda oğul olan oğullar” yetişmişdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü canları ilə qorumağa hazır olan oğullar...
Zeynalov Nurlan Rəfail oğlu belə oğullardan idi. O, 25 noyabr 1989-cu ildə Sabirabad rayonunda anadan olmuşdur. Orta təhsilini 1996-2007-ci illərdə M.Ə.Sabir adına 1 saylı şəhər
tam orta məktəbində alan Nurlan, orta məktəbi əla qiymətlərlə başa vuraraq elə həmin ildə də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinə daxil olmuşdur. 2011-ci ildə Universiteti bitirmiş və oktyabr ayında həqiqi hərbi xidmətə çağırılmışdır. Gəncə şəhərində yerləşən “N” saylı hərbi hissədə, Quru Qoşunlarında xidmət etməyə başladıqdan az sonra Müdafiə Nazirliyinin Təlim-Tədris Mərkəzində 4, 5 ay müddətində xüsusi təlimlərdə iştirak etmək üçün göndərilmişdir. Bu təlimləri uğurla başa vuran Nurlan Züynalova leytenant rütbəsi verilmiş və o yenidən xidmət etdiyi hərbi hissəyə dönmüşdür. Burada iki il müddətində Vətənə qüsursuz xidmət edən leytenant Nurlan 2013-cü ildə Ordu sıralarından tərxis olunaraq yaşadığı Sabirabad rayonuna qayıtmışdır.
2014-2017-cü illərdə regional ASAN xidmət mərkəzində Natoriat kontorunda aparıcı mütəxəssis kimi işə başlayan gənc,elə iş yerində də gələcək həyat yoldaşı Kübra xanımla tanış olaraq ailə qurmuşdur. 2017-ci ilin may ayından 2019-cu ilədək isə özəl şirkətlərin birində Kadrlar şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışaraq özünü bacarıqlı işçi kimi göstərmiş və yalnız müsbət keyfiyyətləri ilə diqqət çəkmişdir. 2019-cu ilin iyun ayında Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyinin Ekologiya İnstitutunda Kadrlar şöbəsinin rəisi kimi işə başlamışdır. Lakin həmin vaxtlar ermənilərlə sərhədyanı zonalarda vəziyyətin gərginləşməsi bir azərbaycanlı kimi onu da narahat edirdi.
İkinci Qarabağ müharibəsinin başlanması xəbəri Nurlanın ürəyinə işıq kimi doldu, elə 27 sentyabr günü, çağırış gözləmədən cəbəhəyə getmək üçün hazırlaşmağa başladı. 28 sentyabr 2020-ci ildə hərbi Komissarlığa müraciət edərək Gəncədə xidmət etdiyi hərbi hissəyə yola düşdü. Burada o, əsgərlərin bölgüsü aparılan zaman inadla “Həmlə” taborunda xidmət etmək istədiyini bildirir. İstəyi nəzərə alınaraq Nurlan da Xüsusi Təyinatlı Qoşunların əsgər və zabitlərindən ibarət olan bu taborun tərkibində döyüşlərə qatılır.