Ukrayna ilə bağlı sammit başa çatıb: "Sürətlə silahlanmalıyıq"
03-03-2025 [00:20]
Britaniyada Ukrayna iıə bağlı sammit yekunlaşıb.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, martın 2-də Bakı vaxtilə saat 15:00-da başlayan Ukraynada davamlı sülh və Avropa təhlükəsizliyi olan sammitə Ukrayna, Fransa, Almaniya, Danimarka, İtaliya, Hollandiya, Norveç, Polşa, İspaniya, Türkiyə, Finlandiya, İsveç, Çexiya və Rumıniyadan dövlət liderləri və nazirləri qatılıblar.
Məlumata gərə, iştirakçılar arasında NATO baş katibi Mark Rutte, Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının sədri Ursula von der Leyen, Avropa İttifaqı Şurasının sədri Antonio Kosta və Avropa xaricindən Kanadanın baş naziri Kastin Trudeau da iştirak ediblər.
Türkuyəni isə Xarici işlər naziri Hakan Fidan təmsil edib.
Məlumata görə, sammitdə əsasən Donald Tramp və  Zelenski arasında fevralın 28-də Vaşinqtonda keçirilən görüdə yaranan gərginlikdən sonra Ukraynaya gələcək dəstək müzakirə olunub: "İclasda Rusiyanın gələcək hücumlarına qarşı çəkindirici rol oynayacaq tədbirləri gündəmə gətirilib. Von der Leyen bildirib ki, o, Avropanın yenidən və daha sürətli silahlanması qaçılmazdır".
Yeri gəlmişkən, Ukrayna Böyük Britaniya ilə silah istehsalı üçün kredit müqaviləsi imzalayıb. Bundan əvvəl Böyük Britaniyanın baş naziri Key Starmer Ukrayna prezidenti Zelenski ilə ikitərəfli danışıqlar aparıb. Görüş zamanı iki ölkə arasında kredit sazişi imzalanıb.
Zelenski, görüşlə bağlı sosial şəbəkədəki paylaşımında bu müqavilə çərçivəsində resursların Ukraynada silah istehsalına yönəldiləcəyini deyib: "Bu kredit Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini artıracaq və Rusiyanın dondurulmuş aktivlərindən əldə edilən gəlirlər hesabına ödəniləcək. Bu, əsl ədalətdir. Müharibəyə başlayanlar bunun bədəlini ödəməlidirlər. Müharibə başlayandan bəri Böyük Britaniya xalqına və hökumətinə göstərdikləri böyük dəstəyə görə təşəkkür edirəm".