ABŞ prezidenti Avropanı hədələdi: "Avropa İttifaqı ABŞ-ı məhv etmək üçün yaradılıb, amma indi mən..." - "Onlar bizdən qisas ala bilməz"
27-02-2025 [00:10]
"Yaxın vaxtlarda Avropa İttifaqına (Aİ) qarşı yüksək gömrük rüsumlarını yaxın günlərdə açıqlayacam. Onlara əlavə 25 faizlik tarif tətbiq edəcəyik".
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu sensasiyalı açıqlamanı ABŞ prezidenti Donald Tramp verib.
O, daha sonra dünyanı şoka salan bəyanat səsləndirib: "Avropa İttifaqı vaxtilə ABŞ-ı məhv etmək üçün yaradılıb. Məqsədləri bu idi və onlar bunu yaxşı bacardılar. Amma indi mən prezident olduğum üçün hər şey arxada qaldı. Onlar bundan sonra istəsələr belə, bizdən qisas ala bilməzlər. İndi Aİ məhsullarına yüksək tariflər qoyacağıq. Qərar verdik, bunu çox yaxında açıqlayacağıq və bu, təxminən 25 faiz həcmində olacaq. Bu, avtomobillərə və digər məhsullara şamil ediləcək. Bilirəm, dediyim kimi, Aİ buna qarşılıq verməyə, bizdən qisas almağa cəhd edəcək, lakin bu, mümkün olmayacaq. Əks halda, onlardan heç nə idxal etməyəcəyik".
Tramp daha sonra Kanada və Meksikaya tətbiq etdiyi 25 faizlik tariflərin aprelin 2-də qüvvəyə minəcəyini də sözlərinə əlavə edib.