TRAMP XARİCİLƏRƏ VƏTƏNDAŞLIQ ÜÇÜN KART SATACAQ - Biri 5 milyon dollara...
ABŞ prezidenti Donald Tramp ölkədə iş yeri yaradacaq xarici investorlara yaşayış icazəsi və vətəndaşlığa yol açacaq yeni sistem hazırlayıb.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, o, belə biznesmenlərə 5 milyon dollar dəyər qoyduğu “qızıl kart” satacaq.
O, bu barədə Oval Ofisdə sərəncamların imzalanma mərasimindən sonrakı çıxışında açıqlama verib: "Mən bundna sonra biznesmenlərə “Qızıl kart” satacam. Bu karta təxminən 5 milyon dollar qiymət qoyacağıq və bu sizə “yaşıl kart” imtiyazlarını verəcək və eyni zamanda, vətəndaşlığa yol açacaq. Zəngin insanlar bu kartı alıb, ABŞ-a rahat gələcək. Onlar burada çoxlu pul xərcləyəcək, çoxlu vergi ödəyəcək və xeyli iş yeri yaradacaq və insanlarımız işləyəcək. Əminəm ki, bu, son dərəcə uğurlu layihə olacaq. Qarşıdakı iki həftə ərzində layihə və ona uyğun sistemin detallarını təqdim edəcəm"
Tramp bildirib ki, bu kartlardan ən azı bir milyon və ya daha çoxunu satacaq: "Məsələn, 1 milyon kartın dəyəri 5 trilyon dollar olacaq. 10 milyon kart satsaq, ümumilikdə 50 trilyon dollar olacaq. 35 trilyon dollar borcumuz var, onu qapatmaq üçün bu, yaxşı olardı, görəcəyik".
ABŞ lideri əlavə eidb ki, kartı satacaq iş adamlarını ciddi araşdıracaqlar.
O, rusiyalı oliqarxlarıın qızıl kart almaq hüququ olub-olmayacağı ilə bağlı suala təsdiqləyici cavab verib: "Bəli. Bəzi rus oliqarxlarını tanıyıram, onlar çox yaxşı insanlardır".