"TRAMP SONSUZADƏK PREZİDENT OLMAYACAQ" - Zelenski ABŞ-dan 350 deyil, 100 milyard yardım aldıqlarını dedi və elə mesajlar verdi ki...
"NATO-ya üzv olacağımız təqdirdə, sülh üçün prezident postundan dərhal istefa verməyə hazıram".
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu sözləri yerli və xarici jurnalistlər üçün təşkil olunan və çoxsaylı kanallar tərəfindən canlı yayımlanan mətbuat konfransında Ukrayna lideri Zelenski deyib.
Zelenski Rusiya ilə ABŞ arasındakı görüşə və sülh danışıqlarına toxunaraq, bildirib ki, ABŞ, Rusiya və Avropa ölkələri Ukrayna ilə birlikdə bu müzakirələrdə olmalıdır: "Sabah (bu gün - Mia.az) Kiyevdə sammit keçiriləcək. 13 tərəfdaş ölkənin liderləri Kiyevə gələcək. Biz bu görüşdə detalları daha ətraflı danışacağıq".
Ukrayna lideri daha sonra ABŞ prezidenti Donald Trampın təhdid və borcla bağlı iddialarını da qəbul etmədiyini növbəti dəfə təkrarlayıb: "Ukrayna ABŞ-a onun iddia etdiyi məbləğdə borclu deyil. Ukrayna ABŞ-dan 350 milyard deyil, 100 milyard dollar yardım alıb. Mən ABŞ-ın keçmiş prezidenti Co Baydenin yardımın borc deyil, qrant olması fikri ilə razıyam. Bilirsiniz, qrant borc deyil. Biz tərəfdaşlarımıza sonsuz hörmət edirik, lakin 500 milyard dollarlıq borcu qəbul etmirik. Qaldı ABŞ tərəfinin israrla 500 milyardlıq saziş imzalanması tələbinə, həm ABŞ, həm Ukrayna, həm də hər iki xalq üçün sərfəli bir müqavilə imzalanmalıdır. Bu şərtlər altında anlaşma mütləqdir. Biz sözdə deyil, məhz həmin sazişdə Ukraynaın təhlükəsizlik zəmanətlərini görmək istəyirik. ABŞ bunu bizə sözlə deyil, yazılı verməlidr və bunlar açıq şəkildə müqaviləyə daxil edilməlidir. Tramp əbədi qalmayacaq və bu səbəbdən bizə zəmanət və uzun illər sülh lazımdır. Bu zəmanət üçünsə bizə təkzə Avropa İttifaqı üzvlüyü yetərli deyil, bizə NATO üzvü olmaq gərəkdir. Düzdür, Aİ üzvlüyü də təhlükəsizlik zəmanəti olacaq. Fransa prezidenti Emmanuel Makron ABŞ-a gedir. Orada təhlükəsizlik zəmanətlərindən də danışacaq. Görək, nəticə necə olacaq".
Prezident Zelenski Trampın “diktator” ittihamını da rədd edib: "Trampın iddia etdiyi 4 faizlə məni etimad göstərən gerçək 65 faizi arasında ciddi fərq var: Sorğular bunu sübut edir. Qaldı seçkiyə, hərbi vəziyyət başa çatdıqdan sonra seçkilər keçiriləcək. Mənim üçün ən önəmlisi ukraynalıların mənim haqqımda nə düşündükləridir. Əgər daimi sülh üçün ölkəmNATO-ya üzv olarsa, dıərhal istefa verməyə də hazıram".
ABŞ-la münasibətləıri qorumaq və daha da inkişaf etdirməyin əsas hədəfləri olduğunu bildirən Zelenskinin sözlərinə görə, ABŞ-dan yalnız pul baxımından deyil, həm də siyasət və sanksiyalar baxımından dəstəyi artırmağı gözləyir: "Məncə, ABŞ bu il müharibənin qaynar fazasını bitirmək üçün əlindən gələni edəcək. Əsas məqsəd Putini müharibənin qaynar fazasına son qoymağa məcbur etməkdir".