Məhkəmə “Səni axtarıram”a qadağa qoydu - Xoşqədəm Baxşəliyevanın qanunsuz axtarışı dayandırıldı
Xoşqədəm Baxşəliyevanın təqdimatında “ARB” televiziya kanalında yayımlanan “Səni axtarıram” verilişində Əsgərova Sevda Səlim qızının icazəsiz fotoşəkilləri və səsyazıları yayıb, onu itkin düşmüş kimi təqdim edib.
Mia.az bildirir ki, bu barədə Gununsesi.info-ya Sevda Əsgərovanın vəkili Zibeydə Sadıqova məlumat verib.
Vəkil bildirib ki, ərizəçi Əsgərova Sevda Səlim qızı efirdə təhqir olunub, şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasına qadağa qoyulması və axtarışının dayandırılmasına dair qərardad qəbul edilməsini xahiş edib.
Vəkil bildirib ki, bununla bağlı Səbail Rayon Məhkəməsinin hakimi İlkin Rüstəmlinin sədrliyi ilə qərar qəbul edilib.
Qərarda qeyd olunur ki, sentyabr ayının əvvəlindən etibarən jurnalist Baxşəliyeva Xoşqədəm Hidayət qızının təqdimatında “ARB” televiziya kanalında həftə içi hər gün saat 15:00-da yayımlanan “Səni axtarıram” verilişində Ərizəçi Əsgərova Sevda Səlim qızı axtarışa verilib və icazəsiz olaraq fotoşəkilləri və səs yazıları yayımlanır.
“Verilişdə ərizəçinin şəkilləri yayımlanır, o müxtəlif formada təhqir edilir, şəxsi həyatı ilə bağlı məlumatlar yayılır, şərəf və ləyaqəti alçaldılır. Məhkəməyə bildirilir ki, ərizəçi əvvəlcədən özü polisə ərizə yazaraq könüllü surətdə ölkədən çıxacağını bildirmişdir, buna görə də onu axtarışa verilməsi əsassızdır. Belə ki, ərizəçi bildirir ki, boşanma prosesi zamanı Azərbaycana gələrkən təhlükə yaranmaması (ailəsi və birlikdə yaşadığı müddət ərzində keçmiş həyat yoldaşı tərəfindən zorakılığa məruz qalıb) üçün Gürcüstanda olduğu zaman Daxili İşlər Nazirliyinin instagram səhifəsinə yazıb. Ətraflı məlumat verməyi ilə əlaqədar ərizəçiyə polis işçisinin nömrəsini göndəriblər. O da başına gələn hadisələr barədə polisə ətraflı məlumat verib. Polisə ailəsi və keçmiş həyat yoldaşının ailəsi tərəfindən axtarılmaq istəmədiyini deyib. Daha sonra polis əməkdaşı ərizəçinin e-mail ünvanını və nömrəsini alıb. Öz adından ərizə yazmalı olduğu bildirilib. Ərizə yazdıqdan sonra bildiriş gəlib ki, ərizə qəbul edilib və işə baxılacaq. Hər hansı axtarış olarsa ərizəçinin izahatı və ərizəsi nəzərə alınacaq.
Lakin daha sonra Gürcüstan polisi ona məlumat verib ki, Azərbaycan polisi ərizəçinin nömrəsini ailəsinə verib. Bundan sonra Gürcüstana gəlib onu axtarıblar. Ərizəçi təhlükəsizliyinin pozulması ilə bağlı Gürcüstan polisinə izahat və ərizə yazıb. Buna baxmayaraq dəfələrlə ərizəçinin və keçmiş həyat yoldaşının ailəsi tərəfindən onun qaçdığı iddia edilərək axtarışa verilib. Ərizəçinin icazəsiz olaraq şəxsi fotoşəkillərinin, səs yazılarının efirdə yayılması insan və vətəndaşın konstitutiya hüquq və azadlıqlarının əlehinə olan cinayətdir. Bununla onun həm yazışma sirri, həm də şəxsi həyatının toxunulmazlığı pozulub. Ərizəçinin itkin düşməməsi və qaçmaması hallarını, efirdə icazəsiz olaraq fotoşəkillərinin, səsyazılarının yayımlanmasını nəzərə alaraq efirə qadağa qoyulması vacibdir”, – deyə qərarda qeyd olunur.
Məhkəmə ərizəni və iş materiallarını nəzərdən keçirib, hesab edib ki, müvəqqəti təminat tədbirinin görülməsinə dair ərizə təmin edilməlidir.
Məhkəmə qərara alıb ki, Əsgərova Sevda Səlim qızının icazəsiz fotoşəkillərinin və səs yazılarının Baxşəliyeva Xoşqədəm Hidayət qızının təqdimatında “ARB” televiziya kanalında yayımlanan “Səni axtarıram” verilişində yayımlanması, onun efirdə təhqir edilməsi, şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasına qadağa qoyulsun və həmin televiziya kanalı tərəfindən axtarışı dayandırılsın.