14 yaşlı atasız-anasız, yetim uşaq olan Məhəmmədi dəlixanaya salıblar.
Yaramaz uşaqdı, ona görə. Sözə baxmır, hay-küy salır qaldıgı detdomda, ərzagı ogurlayıb ac uşaqlara verir, haqsızlıq olanda etriaz edir, hərdən sərbəst, azad olmaq istəyir, qaçır o detdomdan. Hamı kimi bəzən həyatdan bezib intihar fikrinə düşür. Uşaqdı da. Hər birimizin evimizdə var belə ipə-sapa yatmaz, söz güləşdirən uşaq.
Yəni, bir yaramaz detdom uşagı düşünün, gözünüzün önünə gətirin. .
Məhəmmədin bütün olayı budu.
Belə yaramaz uşaqlarla doludu ətrafımız, elə deyilmi?
Amma Məhəmmədi niyə dəlixanaya salmısınız, ay imansızlar, onlara bayraq tutanlar, əl çalanlar, artistlik edənlər, “tema baglayan”lar, don geyindirənlər?
Yadınızdan çıxıb? Bu detdom uşaqları qorudu axı Vətəni, ay malakeşlər!
Arvad-uşaq-qaynana komitəsinin açıqlamasını əlində bayraq edənlər!
Məhəmməd hay-küylüdü? Nə olsun? Yetim uşaqdı da, davranışları bər-bəzəkli olmaya bilər, lap elə ipə-sapa yatmaz, hay-küylüdü.
Nə olsun?
Ana quzusu deyil ki, şəklini profildə paylaşıb altından "Analı-atalı böyüsün", - yazasınız.
Bütün detdom uşaqları belədi, ay malakeşlər.
Araz qardaşımın (Araz Əhmədov) uşaq evindəki xatirələrini yadıma salıram: nə qədər dava salıb oralarda, dəfələrlə qaçıb, övkəsini yeri gələndə, gizlədə bilməyib.
Bu gün yazışdım onunla, Məhəmmədin olayını xəbər verdim. Dedim ki, bu uşagın hərəkətlərində, duruşunda, fikirlərində, lap elə yaramazlıgında da bir az səni görürəm, sənin xatirələrini yadıma salıram. Məhəmməd ata-anasını itirib, bizi itirməsin, -deyə, xahiş etdim ondan. Əlindən gələni əsirgəməyəcək, məncə.
Məhəmmədin olayında hətta özümü misal çəkmək istəyirəm: 12 yaşlı oglum var, onun günlük emosiyalarını cilovlayana qədər bir aylıq enerji itirirəm.
Nə istəyirsiniz axı bu uşaqdan? 2 ildən sonra əsgər gedəcək onsuz da. Bir az hövsələnizi basa bilmədiniz, ay xalaşkalar?
İntihara cəhd edib? Vay bə. İndi dindirsən, çoxunun beynində fırtınalar qopur, nə intiharlar düşünür bəzən insanlar. Nə oldu, detdom uşagı da belə həssas keçid dövründə intihar fikrinə düşəndə, dəlixana idimi aglınıza gələn ilk fikir? O yaşda atalı-analı uşaqlar məktəblərdə bu saat nə hoqqadan çıxır, görürsünüz də, eləmi?
Görürsünüz. Təbii. Amma gücünüz yetimə çatır.
Təki xalalar inciməsin. Onların düzəni pozulmasın. Detdomların adına xələl gəlməsin. Əlhəmdulillah, narahat olmasın heç kim.
Məhəmmədlərin yeri dəlixana olsun. Eyvallah.
Yerin yaxşıdımı orada, oglum? Səni, bilirəm, yeniyetmələr və uşaq şöbəsinə yerləşdiriblər yəqin. İkimərtəbəli korpusun ikinci mərtəbəsindəsən. Bir azdan axşam yeməyinin vaxtıdı. Birinci mərtəbədəki yeməkxanaya düşürməzlər səni bəlkə də.
Özüm burada, beynim həmin ikimərtəbəli korpusun qarşısındadı bu saat. Pəncərəyə baxıram ki, bəlkə səni görə bilim…
Yuvenal ədliyyəni tətbiq etməsəydik, Məhəmməd bəlkə də çoxdan uşaq kalonunda idi.
O vaxtlarda toyuq ogurluguna görə məhkəmələr uşaqlarımızı türməyə göndərirdi.
Bunların gücü çatmayıb deyəsən, türməni düz-qoş eləməyə.
Bala, sən bir az səbr elə...
Uşağın başına gələn olayları Səhiyyə TV ardıcıl araşdırıb.
Məhəmməd özü həmin süjetlərin altına şərh yazıb.
Birində hətta deyir ki, uşaq evindən "ogurladıgı" ərzaqları aparıb ac uşaqlara verib.
Sadəcə, "Robin Qud"luq edən bir yaramaz.
Robin Quda heç belə aşagılıq davranmamışdılar.
P.S. Burada Yutub yazışmasında “Fiko Rzazade” ləqəbli şəxs bizim Məhəmməd Hacıyevdi.