Rusiyada sərnişin təyyarəsi qəzaya düşdü: ölənlər arasında vəzifəli şəxslər və azyaşlılar da var (YENİLƏNİB)
06-07-2021 [14:08]
Rusiyanın Kamçatka bölgəsində radarlardan itən “An-26” markalı sərnişin təyyarəsinin qalıqları tapılıb.
Bunu TASS-a “Kamçatsk avia müəssisəsi” şirkətinin baş direktoru Aleksey Xrabrov bildirib: “Bəli təyyarənin qırıqları tapılıb. Ancaq hansı şəraitdə tapıldığını deyə bilmərəm. İnformasiya ancaq sabah ola bilər. Hadisə yerinə sabah təyyarə uçacaq, helikopter işləyəcək”.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin verdiyi məlumata görə, qəzaya uğrayan təyyarədəki bütün sərnişinlər ölüb.
Bildirilib ki, təyyarənin göyərtəsindəki 22 nəfər sərnişindən və 6 ekipaş üzvündən sağ qalanı yoxdur.
Xilasedicilər “An-26” sərnişin təyyarəsinin düşdüyü yeri müəyyənləşdirblər.
Bunu FHN-nin əməkdaşı “RİA Novosti”yə bildirib.
Rəsmi qurumlar laynerin göyərtəsində olan 22 sərnişinin siyahısını açıqlayıb. Onlar arasında 2 uşaq və Palana qəsəbəsinin başçısı Olqa Moxirevan, qəsəbə səfərbərlik idarəsinin rəisi Aleksandr Andreykin və onun həyat yoldaşı, Palana maliyyə idarəsinin rəisi Olqa Andreykin də var.
“Kamçatka hava yolları” şirkəti qəzanı təsdiqləməyib.
Yerli hakimiyyət nümayəndələri bildirib ki, təyyarə istismar üçün yaralı olub. Ekipaj uçuşdan əvvəl yoxlamadan keçib. Bildirilib ki, “An-26” 1982-ci ildə istehsal olunub. “Kamçatka hava yolları” şirkəti yollarına məxsusdur. Müəssisədə Kamçatka diyarında uçuşları həyata keçirən 5 “An-26” fəaliyyət göstərir. Təyyarə 30 sərnişin tutumludur.
İtkin düşmüşü sayılan “An-26B-100” təyyarəsinin yaralılıq müddəti 2021-ci il avqustun 30-da başa çatır. Təyyarənin ilk istismarçısı “Aeroflot” olub.
Sonra “Air Mali”, “Perm Motos” və başqa şirkətlər istsmar edib. Layner 2013-cü ildən isə “Kamçatka Hava yollarında” istimar edilirmiş/Report.
Rusiyanın Kamçatka regionunda radarlardan itən sərnişin təyyarəsinin dənizə düşdüyü ehtimal olunur.
Bunu TASS-a FHN-nin əməkdaşı bildirib.
Məlumata görə, təyyarə Petropavlovsk-Kamçatka-Palana marşrutu üzrə uçurmuş.
Laynerin axtarışına bir təyyarə və iki helikopter cəlb edilib.
Rusiya İstintaq İdarəsinin Uzaq Şərq Nəqliyyatda İstintaq İdarəsindən bildirilib ki, hüquq mühafizə orqanları hadisə ilə bağlı cinayət işi açıb.
TASS-ın məlumatına görə, “An-26”nın göyərtəsində 22 deyil, 23 sərnişin və 6 ekipaj üzvü olub. Sərnişinlərdən biri uşaqdır.